WEGANIZM.com
– wszystko o weganizmie

Kamienie żółciowe, nerkowe i osteoporoza 

 

Tłumaczenie artykułu ze strony Komitetu Lekarzy na rzecz Medycyny Odpowiedzialnej (link)
Badania wykazały, że dieta wegetariańska zmniejsza ryzyko formowania się kamieni nerkowych i żółciowych. Dieta bogata w białko, szczególnie białko zwierzęce, skłania organizm do wydalania większych ilości wapnia, szczawianów i kwasu moczowego. Te trzy substancje są głównymi składnikami kamieni w drogach moczowych. Brytyjscy naukowcy twierdzą, że osoby ze skłonnością do tworzenia kamieni nerkowych powinny przestrzegać diety wegetariańskiej.29 American Academy of Family Physicians (Amerykańska Akademia Lekarzy Rodzinnych) podała, że wysokie spożycie białka zwierzęcego jest w dużej mierze odpowiedzialne za częste występowanie kamieni nerkowych u osób w Stanach Zjednoczonych i innych krajach rozwiniętych i zaleca ograniczenie konsumpcji białka w celu zapobiegania ponownemu tworzeniu się kamieni nerkowych. 30

 

Podobnie dieta o wysokiej zawartości cholesterolu, o wysokiej zawartości tłuszczu - typowa dieta mięsna - jest uważana za przyczynę powstawania kamieni żółciowych. Badania wykazały, że odżywanie się dietą mięsną w porównaniu z wegetariańską, prawie dwukrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia kamieni żółciowych u kobiet.31

 

Wegetarianie mają również niższe ryzyko zachorowania na osteoporozę. Ponieważ produkty zwierzęce powodują wydalanie przez organizm wapnia, jedzenie mięsa może sprzyjać utracie masy kostnej. W krajach, gdzie przeważa dieta roślinna (bez konsumpcji produktów mlecznych), osteoporoza występuje rzadziej niż w USA, nawet wtedy, gdy spożycie wapnia jest również mniejsze niż w USA32. Wapń jest ważny dla organizmu, ale nie ma powodu, aby otrzymywać go z nabiału.

 

www.strongbones.org

 

29. Robertson WG, Peacock M, Heyburn PJ. Should recurrent calcium oxalate stone formers become vegetarians? Br J Urol 1979;51:427-31.

30. Goldfarb DS, Coe FL. Prevention of Recurrent Nephrolithiasis. Am Fam Physician 1999;60:2269–76.

31. Pixley F, Wilson D, McPherson K, Mann J. Effect of vegetarianism on development of gall stones in women. Br Med J (Clin Res Ed) 1985;291:11-2.

32. Hegsted DM. Calcium and osteoporosis. J Nutr 1986;116:2316-9.

 

 

Komentarze: (wyłącz adblock i włącz JavaScript)