WEGANIZM.com
– wszystko o weganizmie

A jednak weganizm jest zdrowszy 

 

Tłumaczenie fragmentów artykułu "Oklahoma man loses more than 40 pounds by leaving meat, dairy behind"

Randy Hale nie mógł uwierzyć własnym uszom, gdy jego przyjaciel powiedział mu o swojej nowej diecie.

 

"Ugięły się pode mną kolana. Zapytałem: Boczek? Dieta boczkowa? No pewnie, że spróbuję!"

 

55-letni mężczyzna wyobraził sobie, że będzie połykał burgery zawinięte w boczek, i inne boczkowe dania, zarazem tracąc wagę i obniżając poziom glukozy we krwi.

 

"Nie, Randy. Nie powiedziałem boczek. Weganizm. To jest dieta wegańska." wyjaśnił mu Steve.

 

Hale musiał ponownie to rozważyć.

 

Weganizm - jedzenie fasoli zamiast wołowiny, marchewki zamiast sera i pełnego ziarna zamiast pełnego mleka.

 

"Ciągle myślałem: to oznaczałoby koniec z cheeseburgerami." powiedział Hale, który ma białą brodę, a w tamtym czasie miał też brzuch jak Święty Mikołaj.

 

Steve Ryan stracił wagę i wyeliminował lekarstwa na cukrzycę przestrzegając diety wegańskiej zalecanej przez dr Neala Barnarda, którego książki znajdują się na liście bestsellerów New York Timesa. Kilka tygodni później, Hale miał okazję zobaczyć efekty tej diety, kiedy szczupły Ryan pływał kajakiem po jeziorze w rezerwacie Wichita Wildlife Refuge w południowo-zachodniej Oklahomie. Ponownie Ryan zachęcił Hale'go, aby spróbował tej diety, by kontrolować cukrzycę i nabrać lepszej kondycji.

 

Hale od 20 lat pracuje jako specjalista ds. edukacji środowiskowej, któremu płacą za to, że wspina się po górach i daje wykłady na temat leczniczych właściwości roślin rosnących w Wichita Mountains Wildlife Refuge.

 

Tak więc naprawdę powinien być w dobrej kondycji fizycznej w tym pięknym otoczeniu. Ale potrzebna mu była motywacja. Po weekendzie ją znalazł - dzięki swojej wnuczce Cailin.

 

"Myślałem: kiedy będzie na tyle dorosła, żeby prowadzić samochód, to będzie mnie wozić na dializy, a może będę już miał amputację. A może mógłbym bawić się z dziećmi jeżdżąc na moim skuterze." - powiedział Hale.

 

170 cm wzrostu, 85 kg wagi, cukrzyca i artretyzm - taki był jego stan pierwszego dnia nowej diety, 28 lipca. Dzisiaj jest energicznym nie biorącym leków dobrze czującym się mężczyzną, który waży 65 kg.

 

Kiedy coś go boli, to wtedy zjada słodkie ziemniaki z sosem barbecue i wszystko przyprawia kurkumą.

 

"Kurkuma jest przeciwzapalną bombą atomową." twierdzi Hale.

 

"Moja suczka ma zapalenie stawów, i chyba spróbuję karmić ją słodkimi ziemniakami z kurkumą. Może będzie jej łatwiej chodzić."

 

(…) Neal Barnard, specjalista ds. żywienia, pisarz, lekarz i były palacz, porzucił to, co nazywa teraz "kontrabandą", dzięki swojej pracy. Zanim poszedł do szkoły medycznej, pomagał patologowi przeprowadzać autopsje.

 

Pewnego dnia, kiedy rozcięli żebra i odsłonili serce mężczyzny, który zmarł z powodu rozległego zawału, znaleźli zabiedzone pozbawione tlenu serce. W całym ciele arterie były zapchane kleistą podobną do gumy do żucia substancją.

 

"To jest także w twoim organizmie" powiedział patolog.

 

"Dlaczego?" Barnard wybełkotał przez zabarwione tytoniem zęby.

 

"Czy jadłeś dzisiaj rano jajka z boczkiem?" zapytał lekarz.

 

"Tak." - odpowiedział nerwowo dwudziestokilku letni chłopak.

 

Po skończonej autopsji i po zszyciu klatki piersiowej delikwenta, Barnard skierował się do stołówki. Na lunch podawano żeberka.

 

W tym dniu zaczęła się zmiana. Wkrótce ser i jajka znalazły się jako następne na liście zakazanych produktów.

 

"To jest bardzo podobne do rzucenia palenia. Na początku jest trudno. Ale po jakimś czasie myślisz sobie: Fuj, dlaczego ja kiedyś coś takiego jadłem?" powiedział Barnard. Nie dla każdego bycie weganinem jest łatwe na początku, ale smak zmienia się po miesiącu.

 

"(…). Po trzech lub czterech tygodniach, jeśli wrócisz do tego podwójnego cheeseburgera z boczku, okaże się, że to wcale nie jest takie smaczne, jak ci się kiedyś wydawało." - powiedział Barnard.

 

Randy dzisiaj

 

Po 3 tygodniach nowego stylu życia, Hale zrzucił 6 kg i odwiedził lekarza. Powiedział, że kiedy dr Daryl Birdwell sprawdził jego poziom cukru we krwi, otworzył usta.

 

"Randy, twoja cukrzyca się cofa." powiedział.

 

Jego poziom cukru we krwi wynosił 85 w porównaniu z 158 podczas poprzedniego badania.

 

Hale powiedział, że jego poziom energii wzrósł w ciągu dwóch miesięcy tak, że codziennie wspinał się 12 mil w godzinach porannych, 2,5 mil po południu, a następnie szedł do domu i nosił swoją wnuczkę na rękach przez 1,5 mili.

 

Jego spodnie Świętego Mikołaja skurczyły się w talii z 40 cali do 28-30.

 

"Najważniejszą rzeczą jest znalezienie motywacji." twierdzi Hale.

 

Powiedział, że jego motywacja podwoiła się, bo oprócz Cailin ma teraz nową wnuczkę Ridlee. Zamiast jeździć za nimi na swoim skuterze, ma nadzieję, że wpłynie na to, by się gimnastykowały i właściwie odżywiały. (…)

 

Hale nie ma problemu z przestrzeganiem nowej diety, z jednym wyjątkiem

 

"Bardzo tęsknię za czekoladą. Mam silną wolę, ale nie o 2 nad ranem. Nie ma lekarstwa na to, żeby mnie powstrzymać od zjedzenia ciasta czekoladowego o 2 rano." powiedział.

 

Ale Barnard ma na to radę. Jego książka "21-Day Weight Loss Kickstart" (21-dniowy program odchudzania się) zawiera przepis na "Wacky Chocolate Cake" (Fantazyjne czekoladowe ciasto), w którym masło zastępuje mus jabłkowy.

  

 

 

Komentarze: (wyłącz adblock i włącz JavaScript)