WEGANIZM.com
– wszystko o weganizmie

Grudzień 2014


 

weganizm

 

Marek Ratowski

 

 

Marek Ratowski

 

 

Jeszcze kilka lat temu do głowy by mi nie przyszło, że będę prezentował moją osobę na wegańskim portalu, prowadził wegańskiego bloga i suszył głowę mojej rodzinie, znajomym sprawami dotyczącymi ekologii i zdrowego roślinnego żywienia. Jak się jednak okazuje, życie potrafi zaskakiwać.

 

Decyzje o przejściu na weganizm mają różne podłoże. Jedni wychowują się w takim środowisku i jest to dla nich stan naturalny. Inni decydują się na ten krok z miłości do zwierząt (nie tylko tych domowych), a jeszcze inni z uwagi na zdrowie czy wygląd zewnętrzny.

 

W moim przypadku, kluczem do drzwi weganizmu okazała się pasja do sportu. Jako dziecko grałem w piłkę, jeździłem na rowerze (byłem czołowym podwórkowym żużlowcem - no w końcu jestem z Torunia). Kiedy dorosłem, ćwiczyłem na siłowni, wspinałem się na skały, pływałem na windsurfingu, żaglówkach, jeździłem na snowboardzie i trenowałem karate. Ukończyłem studia na AWF-ie oraz wiele kursów instruktorskich, co w konsekwencji sprawiło, że sportowa pasja stała się również zawodem. Przez cały ten okres interesowałem się także dietą. Oczywiście dietą dostosowaną do ogólnie przyjętych zasad, w której białko zwierzęce było tym dobrym, pełnowartościowym, a roślinne, tym gorszym, niepełnowartościowym.

 

 

 

I tak trwałem w jedynie słusznych przekonaniach żywieniowych, aż do momentu, w którym zacząłem biegać na długich i ultradługich dystansach. Maratony, górskie ultramaratony, a także triatlony, z "Ironman Triathlon" na czele, zmieniły moje podejście do wielu spraw i spowodowały weryfikację dotychczasowych poglądów. Ponadto, któregoś dnia wpadła mi w ręce książka Rich'a Roll'a pt.: "Ukryta siła" i stała się ona punktem zwrotnym w moim sportowo – dietetycznym życiu. Po jej przeczytaniu, w przeciągu bardzo krótkiego czasu odstawiłem wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego i z wielkim zainteresowaniem zacząłem zagłębiać się w tajniki diety roślinnej. Na początku było to tylko w odniesieniu do aktywności fizycznej, jednak z czasem przeniosło się również na zdrowie i ekologię. Tym samym weganizm podobnie jak sport, stał się moją wielką życiową pasją!

 

 

Wszystkich zainteresowanych sprawami sportu, diety i ekologii, widzianych wegańskimi oczami, zapraszam na mój blog: vegeactiv.blogspot.com

 

Marek Ratowski
Toruń

vegeactive

 

 


Komentarze: (wyłącz adblock i włącz JavaScript)