WEGANIZM.com
– wszystko o weganizmie

 

Widelec zamiast noża

 

Książka ta jest oparta na słynnym filmie "Widelce zamiast noży" (Forks Over Knives).
Znana nowojorska gazeta New York Times opublikowała krótką recenzję tego filmu:

 

"Opowieść o dwóch lekarzach, wielu krowach i różnorodnych ludzkich dolegliwościach - film Lee Fulkersona 'Forks over Knives' (Widelce zamiast noży) w sposób niejako pedantyczny przekonuje do rezygnacji z produktów mięsnych i mlecznych.

 

Film dowodzi, że możemy zapobiec (a nawet w niektórych przypadkach uleczyć) większość poważniejszych problemów zdrowotnych - w tym choroby serca, raka i cukrzycę – przestrzegając diety opartej na warzywach i pełnym ziarnie. Ten intensywny dokument nie jest rozrywkowy, ma raczej na celu dostarczenie informacji. Głównymi bohaterami są naukowiec i dietetyk dr T. Colin Campbell i chirurg dr Caldwell B. Esselstyn Jr. Film podsumowuje ich wieloletnie badania dotyczące szkodliwości białka zwierzęcego oraz prezentuje historię schyłku sposobu odżywiania się.

 

Chociaż czasami fascynujący, to jednak pełen statystyk, wykresów, pęcherzyków cholesterolu i osadu w tętnicach może stanowić wyzwanie nawet dla najbardziej wytrwałego widza. Beznamiętna narracja i kolumny liczb nadają mu posmak filmu retro, jakby z klasy edukacji zdrowotnej z lat 1950-tych.

 

Tempo przyspiesza w połowie filmu, kiedy pan Fulkerson wgryza się w globalne konsekwencje naszych wyborów żywnościowych i znaczące wpływy korporacji na oficjalne zalecenia dietetyczne. I kiedy dochodzimy do punktu, kiedy prezentowani są nam wegańscy konwerci, atmosfera jest już pozytywnie ekscytująca.

 

Obalając mity grup żywnościowych oraz podając kilka przyjemnych fakcików – m. in. jak naziści pomogli Norwegom żyć dłużej po drugiej wojnie światowej – Forks Over Knives entuzjastycznie stara się przekonać ludzi, żeby jedli swoje warzywa."

 

 

~~New York Times

 

 

 

Swoją drogą tytuł tego filmu jest bardzo trafny: widelce zamiast noży. Przypomina nam czasy dzieciństwa, kiedy nie lubiliśmy jeść nożem i nie znosiliśmy mięsa.

 

Kilka lat temu osobiście spotkałam dr Campbella. Jest to bardzo energiczny starszy pan. Zupełnie przypadkiem stał się aktywistą na rzecz weganizmu. Tylko dlatego, że przeprowadził badania w Chinach, które dowodziły, że białko zwierzęce jest szkodliwe. Dość dużo czasu mu zabrało, żeby przejść na wegetarianizm, a potem na weganizm, mimo że sam przeprowadził te badania. Dlaczego? Bo nasz umysł od dziecka jest kształtowany przez społeczeństwo, a społeczeństwo jest kształtowane przez media, a media są na usługach wpływowych grup, które bogacą się na cierpieniu i wyzysku. Dlatego jedynie ci, którzy mają wysoko rozwinięte poczucie sprawiedliwości i etyczności, bardzo szybko potrafią zobaczyć rzeczywistość.

 

Książka do kupienia m. in. w empiku.

 

Komentarze: (wyłącz adblock i włącz JavaScript)