WEGANIZM.com
– wszystko o weganizmie

 

PIERZE 

W wieku 9 tygodni, pisklęta gęsi są wieszane do góry nogami, a ich pióra są wyrwane. Proces ten powtarzany jest co sześć tygodni, aż do czasu, kiedy zostają wysłane do rzeźni...

 

 

Gęsi i kaczki są bardzo towarzyskie i silnie związane z partnerami oraz potomstwem.

 

Gęsi wiążą się na całe życie. Są opiekuńcze wobec partnerów i potomstwa. Jeśli partner lub dziecko zachoruje lub jest ranne, gęś czuwa przy nich, nawet jeśli nadchodzi zima i inne gęsi odlatują na południe. Jeżeli partner gęsi zostaje zabity, lub jej jajka zostają zniszczone, gęś w samotności odbywa żałobę. Większość gęsi, po śmierci swojego partnera, resztę swego życia przeżywa samotnie.

 

Ptaki te na wolności żyją nawet 25 lat.

 

Lubią skubać swoje pióra, przeszukiwać trawę w poszukiwaniu jedzenia, zbierać gałązki, korę i liście, by ulepszać swoje gniazda. Znoszą jajka raz do roku, na wiosnę. Samice wysiadują je przez 30 dni, podczas gdy ich partnerzy pilnują ich dobrze ukrytych gniazd. Lubią mieszkać co roku w tym samym gnieździe.

 

Gęsie rodziny formują się w większe grupy. Taka społeczność jest pożyteczna podczas długodystansowych lotów. Poza pilnowaniem swoich rodzin, gęsi pilnują również innych towarzyszy ze swojego stada. Gdy podczas lotu jedna z gęsi zostanie postrzelona, inne gęsi zostają z tyłu, by zaopiekować się rannym towarzyszem.

 

Są wprawnymi podróżnikami. Mogą przelecieć tysiące kilometrów podczas swoich corocznych migracji. Podróżują w charakterystycznym szyku w kształcie litery V. Gęsi lecące z przodu, zmniejszają opór powietrza dla tych z tyłu. Ta technika pomaga im przelecieć w grupie około 70% dalej, niż gdyby podróżowały samotnie. Gdy lecące na początku klucza gęsi zmęczą się, przelatują na tył. Te z tyłu dodają liderom siły poprzez zachęcające gęganie. Mają dobrą pamięć, a podczas dorocznych migracji korzystają podczas nawigacji z gwiazd i znajomych widoków.

 

Kaczki najlepiej czują się w dużych grupach. Dni spędzają na szukaniu pożywienia w trawie i płytkich wodach, a noce, śpiąc razem ze swoją grupą. Obsesyjnie dbają o czystość. Ich gniazda są wolne od odchodów i odpadków. Czyszczą swoje pióra. Na wolności kaczki żyją do 10 lat. Są sprawnymi pływakami i podróżnikami. Mogą przebyć setki kilometrów podczas swoich dorocznych migracji. Latają w kluczach (dla bezpieczeństwa i redukcji oporów powietrza), z prędkością do 80 km/h.

 

Używają dźwięków i mowy ciała do komunikacji. Badacze z Middlesex University w Anglii zaobserwowali, że kaczki mają swoje regionalne akcenty. Dźwięki wydawane przez miastowe kaczki są bardziej krzykliwe, żeby inne kaczki mogły je usłyszeć w miejskim zgiełku, podczas gdy głosy wiejskich kaczek są łagodniejsze i cichsze.

 

Ptaki te hoduje się na mięso, jajka i pierze.

 

Pierze pochodzi z ich delikatnego upierzenia.

 

Polska jest trzecim na świecie (po Chinach i Rosji) producentem gęsiego pierza do kołder, poduszek, kurtek i śpiworów.

 

Najczęściej stosuje się bolesną metodę obdzierania z piór żywych ptaków. Ptaki wyrywają się i krzyczą, bowiem pióra są silnie osadzone. Po tych zabiegach krwawią, a nieraz umierają z powodu szoku lub infekcji.

 

W przypadku kaczek edredonowych, będących pod ścisłą ochroną, które do budowania gniazd używają puchu z piersi samicy, ludzie wykradają piórka z ich gniazd i produkują z nich luksusowe poduszki i dodatki do garderoby, pozbawiając jajka wyściółki, zapewniającej im odpowiednią temperaturę....

 

Inny sposób to wywożenie ptaków do rzeźni. Najpierw poraża się je urządzeniem elektrycznym, aby zwiotczały. Następnie podcina się im gardła i spuszcza krew. Po czym we wrzącej wodzie usuwa się duże pióra. Aby usunąć delikatne piórka, ptaki zanurza się w parafinie. Potem oddziela się puch od małych piórek.