Pierwsze na świecie wege miasto
05.07.2015
Na podstawie artykułu In India, The World's First Vegetarian City


W odpowiedzi na usilne prośby wyznawców dżinizmu, rząd indyjskiego stanu Gurajat zadeklarował miasto Palitana jako ściśle wegetariańskie. Dżinizm jest praktykowany przez ok. 4 mln ludzi w Indiach, czyli tylko 0.4 % populacji (według raportu z Indii z 2001 roku), ale miasto Palitana jest uważane za święte miasto przez wyznawców tej religii i duża przewaga jego mieszkańców wyznaje dżinizm. Palitana jest celem pielgrzymek i znajduje się tam około 900 świątyń dżinijskich.
Podstawą tej religii jest niezgoda na wszelką fizyczną przemoc i dlatego wyznawcy praktykują wegetarianizm. Niemal rok temu, strajki głodowe przeprowadzone przez 200 mnichów, wyznawców dżinizmu, zmusiły miejscowy rząd do rozważenia propozycji stworzenia strefy wolnej od mięsa. 14 sierpnia 2014 r. rząd zakazał uboju zwierząt w mieście, a także wprowadził zakaz sprzedaży mięsa i jaj.
Wyznawcy dżinizmu cieszą się z decyzji, chociaż wzbudziła ona oczywiste protesty muzułmanów mieszkających w tym mieście. Spożywanie mięsa i ubój rytualny zwierząt to aspekty religii muzułmańskiej. Podczas obchodów religijnych Eid- al- Adha (Feast of the Sacrifice) zwierzę jest zabijane w wyjątkowo okrutny sposób rytualny, a następnie dzielone na trzy części. Jedna część przekazywana jest rodzinom ubogim, druga zostaje zjedzona w rodzinie, która dokonała uboju, a trzecia przypada dalszej rodzinie. Jest to tradycja muzułmańska, jednak, jak sami muzułmanie przyznają, zamiast niej dopuszczalne jest wpłacenie darowizny na cele charytatywne.
