Moda, która nie krzywdzi

Pamela Anderson zaprojektowała nową kolekcję ekologicznej i wegańskiej odzieży, w tym kostiumy kąpielowe, sukienki i ubrania na plażę. Aktorka ma zamiar przy okazji promocji kolekcji zebrać więcej pieniędzy na rzecz obrony zwierzat.
Nowa linia odzieży nazywa się A*Muse. Pierwsze projekty pokazano podczas Tygodnia Mody w Nowej Zelandii, a krytycy określali je najróżniej, jako ,,zabawne i rozrywkowe", ale także jako ,,zainspirowane Boratem". Anderson razem z byłym mężem Richie Rich, który jest współprojektantem kolekcji, udali się na światowy objazd promocyjny po Płn. Ameryce, Europie i Azji.
Kolekcja mody Stelli McCartney

Stella McCartney, córka Paula McCartney'a, w świecie mody od razu kojarzy się z modą wegańską. Stell dobrze znana jest z tego, że bardzo się denerwuje, kiedy zaprojektowana przez nią odzież jest prezentowana w zestawieniu z futrami. Otrzymała nagrodę ekologiczną za promowanie etycznej mody, i jak sama mówi, jako projektantka nie kończy na samym potępieniu okrucieństwa wobec zwierząt. W sierpniu 2008 roku, zaatakowała sklep sprzedający futra za wykorzystanie biustonosza jej projektu w reklamie futer, która ukazała się w Vogue. Domagała się wycofania reklamy. Sklep wycofaj ją i wydrukował przeprosiny.
,,Nie używam skóry ani futer nie tylko dlatego, że nie jem zwierząt i że pół miliarda zwierząt nie powinno być zabijanych rocznie jedynie z powodu mody. Ale również wierzę w głęboki wpływ tych produktów na niszczenie środowiska. Mają ogromny wpływ. Uważam, że coraz więcej ludzi zacznie się zastanawiać nad ilością używanej wody w garbarniach, nad substancjami chemicznymi. Ma to ogromny wpływ na środowisko naturalne.
Staram się być odpowiedzialna w tym, jak prowadzimy nasz biznes. Na przykład, mamy sklepy na całym świecie, i większość z nich jest zasilana energią wiatrową. Nasza centrala także jest zasilana energią wiatrową. Torby w sklepach są wykonane z surowców wtórnych. Mamy też torby ulegające biodegradacji, produkowane z kukurydzy. Jesteśmy bardzo ekoprzyjaźni. Dla mnie i ludzi, którzy ze mną pracują, stało się to częścią naszego codziennego życia. Projektuję ubrania, które są ekoprzyjazne, tak więc nie będą one zanieczyszczać środowiska, kiedy zostaną wyrzucone.
Są to bardzo interesujące czasy w tej branży i uważam, że należy iść z postępem czasu, uczyć się i zmieniać, zmieniać, zmieniać. Niekoniecznie mówię o zmianie sylwetki czy koloru w danym sezonie. Chodzi mi o materiały, i naprawdę podoba mi się, że mogę zaprojektować buty z ulegającego biodegradacji zamszu – sztucznego zamszu. Jest to dla mnie naprawdę interesujące."
Cornelia Guest
Cornelia Guest, znana postać życia towarzyskiego Nowego Jorku, zaprojektowała kolekcję wegańskich torebek, które już jesienią będą sprzedawane w sklepach sieci Bloomingdales. W wywiadzie dla prasy Cornelia powiedziała:
"Bardziej podoba mi się określenie: pozbawione okrucieństwa. Bo to właśnie o to chodzi. Pragnę dać ludziom inteligentną alternatywę. Obecnie ludzie już wszędzie zastanawiają się nad tym, co jedzą i w co się ubierają. Staje się to coraz ważniejsze dla klienta, aby moda była wolna od okrucieństwa. (…)
Jestem miłośniczką Stelli McCartney. To co ona robi jest niesamowite, ale jej torebki są drogie. Ja chciałam wprowadzić coś bardziej dostępnego dla mnie samej i moich przyjaciół. Jest to teraz bardzo istotne."
Cornelia produkuje także wegańskie ciastka i przygotowuje do wydania wegańską książkę kucharską.
Beyond Skin
Brytyjska firma Beyond Skin produkuje 100% wegańskie obuwie, które można zamawiać także przez internet.
Beyond Skin produkuje nie-zamszowe buty z mikrowłókna zwanego Dinamica, wytwarzanego we Włoszech z recyklingowego plastiku, w tym z butelek plastikowych. Dinamica jest wykorzystywana przeważnie w przemysłach meblarskim i samochodowym, a Beyond Skin jest pierwszą firmą obuwniczą, która, jakby to powiedzieć, włożyła nogę w otwarte drzwi.
W porównaniu z poliestrem, produkowanym z ropy naftowej, przy wytwarzaniu Dinamicy emisja dwutlenku węgla jest niższa o 60%. A ponieważ materiał ten jest wyjątkowo trwały i wodoodporny, buty są w stanie przetrwać takie warunki pogodowe jak śnieg i deszcz, a także beztrosko rozlane drinki. Mimo takich odpornych właściwości, materiał ten jest elastyczny i miękki – jak na prawdziwą eko-innowację przystało.
Beyond Skin nie wykorzystuje w swojej kolekcji polichlorku winylu (PVC), zastępując go przewiewnym i antybakteryjnym poliuretanem, który daje efekt sztucznego zamszu. Podeszwy butów są wykonane z częściowo odzyskanej żywicy gumowej.
Gdzie?
Komentarze: (wyłącz adblock i włącz JavaScript)