WEGANIZM.com
– wszystko o weganizmie

 

W Niemczech, wg nowej ustawy, określenie produktu na etykiecie jako wegański może wiązać się z odpowiedzialnością prawną

 

 

 

06.03.2016

 

Na podstawie artykułu Germany introduces a legal definition for vegan labelling

 

 

 

 

Europejska organizacja przemysłu żywnościowego Food&DrinkEurope poinformowała, że niemieckie ministerstwo ds. ochrony konsumenta zatwierdziło wniosek w sprawie prawnie wiążącego używania określenia "wegański" i "wegetariański" na etykietach produktów żywnościowych. Oznacza to, że weganie i wegetarianie nie będą już musieli dokładnie sprawdzać, czy dany produkt jest właściwie oznakowany jako wegański czy wegetariański.

 

 

Przyjęcie przez rząd tej propozycji, która jest wynikiem współpracy Niemieckiej Federacji Żywności i Nauki oraz niemieckiego oddziału Europejskiej Unii Wegetariańskiej (VEBU), oznacza, że konsumenci będą mogli być pewni, że produkty żywnościowe oznaczone jako wegetariańskie i wegańskie zostały wyprodukowane zgodnie ze ścisłymi wytycznymi. Jan Felixe Domke, pracownik organizacji VEBU, powiedział, że dzięki tej decyzji życie osób odżywiających się dietą roślinną będzie dużo łatwiejsze.

 

Według proponowanych zmian, między innymi, nie wolno będzie określać jako wegetariańskie takich produktów jak soki zawierające żelatynę i chleb z mąki zawierającej cysteinę. Nowa ustawa odzwierciedla ogólną nieufność w stosunku do produktów oznaczanych na etykietach literką V, mimo że ponad 800 firm używa tego symbolu. Według niedawnego sondażu Ipsos Mori w Niemczech mieszka ok. 900 tysięcy wegan.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Komentarze: