
Kurczak z KFC na rzecz walki z rakiem?
Mieszane uczucia wywołuje nowe przymierze między fundacją na rzecz walki z rakiem 'Susan G. Komen for Cure' a KFC, mające na w celu zebranie funduszy na badania nad rakiem. W ramach tej kampanii zachęca się kobiety do kupowania różowych wiaderek kurczaka z KFC, aby wspierać badania nad rakiem.
Jako lekarz, zajmujący się badaniem wartości odżywczych, jestem zaszokowany, że organizacja zdrowotna zachęca kobiety do spożywania tłustych smażonych kurczaków w ramach akcji szerzenia wiedzy na temat związku tej choroby z dietą i otyłością.
To, że kurczak jest serwowany w różowym wiaderku, wcale nie czyni tego posiłku zdrowszym. A wiaderko zwane "dla dbających o zdrowie"- z opcyjnym pieczonym kurczakiem – może być nawet jeszcze gorsze. Naukowcy pracujący dla fundacji Komen

dobrze wiedzą, że pieczony kurczak zawiera niebezpieczne rakotwórcze substancje, które powodują raka piersi. Nasza organizacja potwierdziła ich obecność w pieczonym kurczaku sprzedawanym przez KFC poprzez testy przeprowadzone przez niezależne laboratorium.
Kampania ta jest obraźliwa i niewłaściwa na wielu poziomach. Niestety Komen nie jest jedyną organizacją zajmującą się kwestiami zdrowia, która jest blisko związana z kompaniami fast food. Wiele szpitali, towarzystw medycznych i firm ubezpieczeniowych ma związki z kompaniami sprzedającymi niezdrowe jedzenie.
Według nowych badań, firmy ubezpieczeniowe inwestują znaczne kwoty w fast food. Może nie są to stosunki tak rażące jak fast foodowa przyjaźń fundacji Komen, ale naukowcy z Harwardu niedawno odkryli, że firmy ubezpieczeniowe inwestują miliardy dolarów w tę niezdrową gałąź przemysłu.
Za kulisami firmy ubezpieczające zdrowie i życie, wykorzystując składki, jakie płacą Amerykanie, inwestują w kompanie, które zalewają nas cheeseburgerami, smażonymi kurczakami i napojami gazowanymi.
Naukowcy z Cambridge Health Alliance przy Uniwersytecie Harwardzkim sprawdzili, jakie udziały w fast foodzie mają firmy ubezpieczeniowe i odkryli, że są one właścicielami akcji o wartości $1.88 mld - należących do McDonald's, Jack in the Box, Wendy's/Arby's, Yum! Brands (właściciela KFC i Pizza Hut) oraz Burger King .¹
Autorzy tych badań uważają, że konflikt interesów może wynikać z braku świadomości wpływu społecznego, potencjalnych zysków przewyższających inne kwestie lub braku wiedzy o działalności poszczególnych pionów. Na przykład, dział inwestycji i dział odszkodowań nie komunikują się ws. swoich działań i programów.
Naukowcy z Harwardu sugerują, że firmy ubezpieczeniowe powinny albo zaniechać inwestycji w fast food albo będąc ich współwłaścicielami, powinny zmusić te firmy do zmiany ich praktyk.
Neal Barnard jest lekarzem medycyny, naukowcem zajmującym się badaniami klinicznymi, autorem książek, rzecznikiem zdrowia i prezydentem Komitetu Lekarzy na rzecz Medycyny Odpowiedzialnej w Waszyngtonie, DC.
¹ Mohan AV, McCormick D, Woolhandler S, Himmelstein DU, Boyd JW. Life and health insurance industry investments in fast food. Am J Public Health. Published ahead of print April 15, 2010. doi:10.2105/AJPH.2009.178020.
link